KAMIEŃ WĘGIELNY POD NOWĄ PIJARSKĄ SZKOŁĘ W RZESZOWIE.

22 września w Rzeszowie miała miejsce uroczystość poświęcenia murów nowo budującego się pijarskiego kompleksu edukacyjnego i wmurowania aktu erekcyjnego oraz kamienia węgielnego.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Panem Tadeuszem Ferencem, prezydentem Rzeszowa oraz duchownych z JE ks. Edwardem Białogłowskim, rzeszowskim biskupem pomocniczym i o. Józefem Matrasem SP, prowincjałem. Kamień węgielny a konkretnie dwa, pochodzą ze znaczących miejsc związanych ze św. Józefem Kalasancjuszem: z kościoła w Peralcie de la Sal (tu był chrzczony św. Józef) i z kościoła św. Pantaleona w Rzymie (tu zmarł Założyciel Zakonu Pijarów i do dziś jest dom generalny).

Liczni zgromadzeni przedstawiciele pijarskich szkół, rzeszowscy parafianie i mieszkańcy Rzeszowa po pierwszej części uroczystości udali się do Instytutu Teologiczno-Pastoralnego, gdzie mieli okazję wysłuchać panelu i rozmowy zaproszonych ekspertów nt. pijarskiej edukacji i wychowania oraz zobaczyć spektakl młodzieżowego teatru Atmosfera o św. Józefie Kalasancjuszu. Został również rozegrany mecz piłki nożnej pomiędzy rzeszowskim nauczycielami a reprezentantami Straży Pożarnej.

Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów ruszy we wrześniu 2019 roku, zapisy uczniów rozpoczną się pod koniec tego roku. W szkole będzie się uczyć ponad 840 uczniów, zostaną utworzone także dwie grupy przedszkolne. Będzie to trzecia w Rzeszowie po Liceum Sióstr Prezentek i Szkole Podstawowej Sióstr Pijarek, publiczna szkoła prowadzona przez zgromadzenia zakonne.